הסברים

רואי חשבון מעריכים כי 5-10 מיליארדי שקלים המגיעים על פי חוק לציבור משלמי המיסים נשארים בקופת המדינה לעיתים בלי הודעה על כך. למרות פניית מבקר המדינה, באוצר התנגדו למהלך שעשוי היה למסור את הכסף לאזרחים, ובעיקר לבעלי ההכנסות הנמוכות - עיקר הנפגעים. "למדינה יש יעדים חברתיים וחובה להגיע לציבור, אך היא מפלה לרעה את האזרח"

 

במקום החזרים לאזרחים, אפליה בחסות המדינה: רק בדו"ח מבקר המדינה האחרון פנה המבקר למשרד האוצר ולרשות המיסים בבקשה ששכירים יזכו לדו"חות כספיים מטעמם. ואולם, מתברר כי מאחורי הפנייה הסתומה מסתתרת תופעה של ממש שלא נראית כבדרך לפיתרון: רואי חשבון מעריכים כי 5-10 מיליארדי שקלים המגיעים על פי חוק לציבור משלמי המיסים נשארים בקופת המדינה - לעיתים מבלי שאזרחים כלל מודעים לכך. בראש הנפגעים: הקבוצות החלשות בחברה.

בשונה ממקרים רבים אחרים, לזוג שני ואסף ארז דווקא הזדמן לקבל החזרים במס. בוקר אחד קיבלו מכתב מרשות המסים לביתם, ובו הודעה על החזר בגובה 10,000 שקלים. "ככה באמצע החיים זכינו בלוטו, לוטו ששייך לנו", סיפרה שני. כמוהם, ישראלים רבים זכאים לסכומי החזרי מס העשויים להגיע לעשרות ואלפי עשרות אלפי שקלים. ואולם, לדברי מנהל רשות המיסים לשעבר, דורון ארבלי, "אנשים נרתעים להיות רשומים ולהגיש בקשות כי הם לא מבינים את ההשלכות ולא מכירים אותן". 

לטענת חן מרדכי המתמחה בהחזרי מס, "בזמן שהשכירים לא דורשים את המיליארדים, קיימים בחוק שורה של קריטריונים שמאפשרים להם החזרי מס. בין המרכזיים שביניהם החלפת מקום עבודה, תקופות ללא עבודה, נשים שמאריכות חופשת לידה, הפקדות לביטוחי חיים וכן נקודות זיכוי על ילדים או תואר". ואולם כאמור, פעמים רבות משלמי המיסים כלל אינם מיודעים בידי המדינה כי הם עומדים בקריטריונים.

לפי שעה נראה כי בקרב פקידי האוצר רווחת התנגדות לתיקון התופעה, לאחר שהשיבו לדרישת מבקר המדינה להוצאת דו"חות בהתנגדות. לדברי הממונה לשעבר על הכנסות המדינה, יורם גבאי, "המשמעות היא שהמדינה, שיש לה יעדים של עידוד עבודה ונושאים סוציאליים וחובתה להגיע לציבור מוחלטת, למעשה מפלה את האזרח לרעה". לטענו, "קיים כאן פרדוקס. בדרך כלל אנשים בעלי רמות הכנסות נמוכות או לא משכילים נוטים שלא להגיש דו"ח גם אם מגיעה להם זכאות. כך קורה שדווקא הקבוצות החלשות שזקוקות להקלות המס לא מנצלות אותן".